0

Jak spacerowanie wpływa na zdrowie kręgosłupa?

10 marca 2024
spacerowanie, zdrowy kręgosłup, dyskopatia, przepuklina międzykręgowa

Każdy z nas chodzi na spacery, ale nie każdy zastanawia się nad pytaniem czy spacerowanie ma wpływ na zdrowie kręgosłupa? Przychodzimy z poradnikiem, w którym odpowiemy na zadane pytanie.

spacerowanie, chodzenie, prawidłowy ruch bioder, ból kregosłupa

Spacery a ból kręgosłupa

Czy można chodzić na spacery mając ból kręgosłupa?

Odpowiedź brzmi: Tak.  Już tłumaczymy dlaczego 

1) Prowadząc siedzący tryb życia osłabiamy mięśnie i więzadła. Dodatkowo będąc zgarbionym przez dłuższy czas występuje ból w kręgosłupie. Osłabiane są także mięśnie gładkie, które odpowiedzialne są za stabilizację kręgosłupa utrzymując prawidłową sylwetkę. Dlatego nie jest zalecane prowadzenie siedzącego trybu życia, ponieważ spacer aktywizuje mięśnie przykręgosłupowe.
 

2) Podczas chodzenia dochodzi do docisku osiowego na kręgosłup. Jest to ciekawe zagadnienie, ponieważ sprzyja to dobremu odżywieniu krążków międzykręgowych. Mówiąc potocznie krążki międzykręgowe nie mają żadnej tętnicy, która zaopatrza w tlen i składniki odżywcze, ale wzbogaca się poprzez dyfuzję i osmozę. Następuje to wtedy, gdy się ruszamy. 
 

3) Podczas spaceru można zadbać o poprawę funkcjonowania bioder, w skutek czego można zlikwidować ból kręgosłupa. Podczas spacerowania biodra są w ruchu poprawiając swój zakres ruchomości i w obrębie mięśni miednicy normalizuje napięcie.  Trzeba uważać w przypadku rwy kulszowej. Robiąc duże kroki podczas spacerów można w takim przypadku podrażnić nerw kulszowy.

Sposoby na ból kręgosłupa

W przypadku występującego bólu kręgosłupa powinno przestrzegać się następujące zasady:

  • Jeżeli podczas chodzenia odczuwasz nasilanie dolegliwości – przestań chodzić.
  • Postaraj się ubrać płaskie buty z podeszwą elastyczną. Unikaj uderzania piętą o podłoże staraj się wykonywać krok sprężysty.
  • Staraj się pamiętać o zachowaniu prawidłowej sylwetki podczas chodzenia. Powinno patrzeć się przed siebie. Unikaj używania telefonu w ręce, ponieważ wtedy jesteś w pozycji pochylonej co źle wpływa na kręgosłup.
  • Szybkie chodzenie wpływa lepiej na kręgosłup, ponieważ jest mniej obciążony
  • Używaj barów gdy jesteś w marszu. Wystarczą delikatne ruchy karku ku przodowi, gdy jest robiony wykrok. Dobrze przedstawione jest to na filmie poniżej.
 
  • Dla przykładu gdy robimy krok prawą nogą równocześnie prawy bark powinien być lekko wysunięty do przodu. Wpływa to na prawidłowe odżywienie dysków. Odciążenie kręgosłupa ma także miejsce, kiedy stosujemy ostatnio popularne kijki Nordic Walking.
  • Spacerując z psem, który ciągnie za smycz może źle odbić się na zdrowiu właściciela czworonoga. Uszkodzony może zostać bark, albo przyczynić się do bólu kręgosłupa właściciela takie zachowanie psa. Trzeba być ostrożnym, ale należy też pamiętać, że nasz kręgosłup stworzony został z myślą poruszania ludzi dlatego prawidłowe spacerowanie jest wskazane dla kręgosłupa.

Poduszki na ból kręgosłupa

Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu:
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Telefon (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza
30 maja 2024
Aparat z maską CPAP to najbardziej skuteczne urządzenie medyczne stosowane w leczeniu bezdechu sennego. Sprawdź, który sprawdzi się u Ciebie!
25 maja 2024
W wieku dwóch lat większość dzieci spędza więcej czasu na spaniu niż na jawie.
20 maja 2024
Dowiedz się, jakie korzyści przynosi stosowanie maski CPAP w leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego, a także jaki aparat CPAP będzie dla Ciebie najlepszy.