0

Jak skutecznie zwalczyć nocne poty?

5 czerwca 2024
jak skutecznie zawalczać nocne poty kopia

Przyczyny pocenia się w nocy

Chorobowe przyczyny pocenia się w nocy

  • Klimakterium. Uderzenia gorąca towarzyszące menopauzie mogą wystąpić w nocy i powodować pocenie się. Jest to bardzo częsta przyczyna nocnych potów u kobiet. Czasem stosuje się odpowiednią terapię hormonalną, która może zmniejszyć przykre objawy menopauzy.
  • Idiopatyczna nadmierna potliwość. Idiopatyczna nadmierna potliwość jest stanem, w którym ciało przewlekle wytwarza zbyt dużo potu bez żadnej możliwej do zidentyfikowania przyczyny medycznej. Ta choroba powinna być zdiagnozowana przez lekarza oraz odpowiednio leczona.
  • Gruźlica to infekcja najczęściej kojarzona z nocnymi potami. Ale infekcje bakteryjne, takie jak zapalenie wsierdzia (zapalenie zastawek serca), zapalenie kości i szpiku (zapalenie kości) i ropnie mogą powodować nocne poty. Nocne poty są również objawem zakażenia wirusem HIV.
  • Nowotwory. Nocne poty są wczesnym objawem niektórych nowotworów. Najczęstszym rodzajem raka związanego z nocnymi potami jest chłoniak. Jednak ludzie z niezdiagnozowanym rakiem często mają również inne objawy, takie jak niewyjaśniona utrata masy ciała i gorączka.
  • Leki. Przyjmowanie niektórych leków może prowadzić do nocnych potów. Leki przeciwdepresyjne są powszechnym rodzajem leku, który może prowadzić do nocnych potów. Od 8% do 22% osób przyjmujących leki przeciwdepresyjne ma nocne poty. Inne leki psychiatryczne są również kojarzone z nocnymi potami. Leki stosowane w celu obniżenia gorączki, takie jak aspiryna i acetaminofen, mogą czasami prowadzić do pocenia się. Wiele innych leków może powodować nocne poty lub uderzenia gorąca.
  • Hipoglikemia, czyli niski poziom cukru we krwi może powodować pocenie się. Ludzie przyjmujący insulinę lub doustne leki przeciwcukrzycowe mogą mieć hipoglikemię w nocy, której towarzyszy pocenie się.
  • Zaburzenia hormonalne. Pocenie się lub przegrzewanie ciała można zaobserwować z kilkoma zaburzeniami hormonalnymi, w tym guzem chromochłonnym czy nadczynnością tarczycy.
  • Niezbyt często stany neurologiczne, w tym pourazowa jamistość rdzenia, udar mózgu i neuropatie mogą powodować zwiększone pocenie się i mogą prowadzić do nocnych potów.

Pocenie się w nocy u osób zdrowych

Jeśli jednak jesteś osobą zdrową, która pomimo tego poci się w nocy przyczyna Twoich problemów jest kuriozalna. To zły materac, który nie przepuszcza powietrza i nie odprowadza wilgoci.

Do przegrzewania ciała dochodzi w szczególności na materacach wykonanych z bardzo gęstej pianki z pamięcią kształtu oraz na materacach lateksowych oraz wodnych. Struktura tych produktów hamuje naturalną cyrkulację powietrza i zatrzymuje wilgoć pomiędzy materacem a skórą. W wyniku tego ciało się poci, pomimo braku jakichkolwiek chorób.

Metody na nocne poty

FAQ: Nocne poty

Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu:
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Telefon (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza
30 maja 2024
Aparat z maską CPAP to najbardziej skuteczne urządzenie medyczne stosowane w leczeniu bezdechu sennego. Sprawdź, który sprawdzi się u Ciebie!
25 maja 2024
W wieku dwóch lat większość dzieci spędza więcej czasu na spaniu niż na jawie.
20 maja 2024
Dowiedz się, jakie korzyści przynosi stosowanie maski CPAP w leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego, a także jaki aparat CPAP będzie dla Ciebie najlepszy.
15 maja 2024
Bezsenność dotyka coraz większą liczbę ludzi. Zasada 3C pozwala z nią skutecznie walczyć. Sprawdź, co zrobić, aby mieć zdrowy sen!