0

Czy warto stosować maskę CPAP?

20 maja 2024
Maska CPAP, aparat na bezdech senny, poduszka do spania w masce, tlenoterapia, chrapanie
Mimo postępującego wzrostu osób cierpiących na bezdech senny, w dalszym ciągu niewiele ludzi zdaje sobie sprawę z tego, co to jest maska CPAP i jak ważną pełni funkcję. Tymczasem aparat z maską CPAP to najbardziej skuteczne urządzenie medyczne stosowane w leczeniu bezdechu sennego.

Skrót CPAP z języka angielskiego oznacza Continuous Positive Airway Pressure, co oznacza, że jej zadaniem jest zapewnienie ciągłego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych. Maski CPAP są noszone przez pacjentów przez całą noc i dostarczają stałe ciśnienie powietrza do dróg oddechowych, co zapobiega ich zwężeniu lub zablokowaniu podczas snu. Tym samym zapewniają ciągły dopływ tlenu do płuc.
Maska CPAP, aparat na bezdech senny, poduszka do spania w masce, tlenoterapia, chrapanie

Jakie są korzyści ze stosowania maski CPAP?

Stosowanie aparatów z maską CPAP przynosi cały szereg korzyści. Przede wszystkim bowiem ich stosowanie pozwala na utrzymanie lepszego i głębszego snu, a także zapobiegnie chrapaniu i budzeniu się w nocy. Wiąże się to z ciągłym natlenianiem organizmu podczas snu, co zwiększa jego efektywność.

Osoby stosujące maski CPAP przyznają, że jakość ich życia uległa zauważalnej zmianie na lepsze. Dzięki temu, że ich higiena snu i zdolności regeneracyjne organizmu wzrosły, czują się one bardziej wypoczęte. To zaś zwiększa ilość energii, jaką posiadają w trakcie dnia. W efekcie zaś jakość ich życia jest znacznie lepsza.

Dodatkowo u osób stosujących maski CPAP zauważa się znacznie zdrowsze serca. Dzięki odpowiedniemu natlenianiu organizmu i utrzymywaniu odpowiedniego ciśnienia, aparaty CPAP pozwalają na zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Ich używanie redukuje możliwość wystąpienia zaburzeń rytmu serca, a także obniża ciśnienie krwi.

Nadto stosowanie aparatów z maskami CPAP poprawia funkcje poznawcze. Osoby, które je stosują, cechują się lepiej rozwiniętą koncentracją oraz silniejszą pamięcią krótkotrwałą i długotrwałą. Obok tego deklarują lepsze samopoczucie, większą stabilność emocjonalną oraz redukcję objawów depresji i lęku.
Stosowanie aparatów z maską CPAP może wydłużać życie!

Wyniki badania naukowego przeprowadzonego na grupie pacjentów z chorobami dróg oddechowych, dowiodły jednoznacznie, że osoby stosujące aparaty z maską CPAP żyją przynajmniej o kilka lat dłużej od pozostałych. Pozwala to stwierdzić, że urządzenia te są bardzo przydatne i znacznie poprawiają komfort życia.

Pacjenci, którzy korzystali z aparatów CPAP przez co najmniej cztery godziny każdej nocy, mieli lepsze wyniki leczenia niż ci, którzy korzystali z niej tylko przez krótki czas lub w ogóle. Wynika to z faktu, że organizm z lepszym natlenieniem funkcjonuje sprawniej, a lepiej dotlenione tkanki są lepiej odżywione i szybciej się regenerują. 

Aparat CPAP, tlenoterapia, maski na bezdech senny, terapia snu, dłuższe życie, przewlekła obturacyjna choroba płuc

Jak dobrać maskę CPAP?

Ten krok jest naprawdę bardzo istotny i nie należy się z nim spieszyć. Spokojnie przeanalizuj swoje potrzeby i preferencje. Przymierzając aparat i maskę CPAP zwróć uwagę, czy jest Ci w niej wygodnie, czy nie czujesz zbytniego ucisku i czy dobrze przylega ona do Twojej skóry. W wyborze odpowiedniego modelu może pomóc Ci też specjalista w sklepie.

Istnieje kilka rodzajów masek CPAP. Najczęściej spotyka się maskę nosową obejmującą cały nos, maskę nosową poduszeczkową, maskę twarzowo-nosową z poduszeczkami nosowymi, a także maskę twarzową i maskę pełnotwarzową.

To zaledwie kilka przykładów. Wybór samej maski to zresztą dopiero początek, oprócz tego musisz dopasować najwygodniejsze dla siebie mocowanie oraz wybrać kierunek doprowadzenia rury do maski. Ten ostatni w dużej mierze zależy od przyjmowanej pozycji do spania.

Refundacja CPAP, maska na bezdech senny, aparat tlenowy, chrapanie w nocy, poduszka ortopedyczna

Refundacja maski CPAP - dla kogo?

Choć niewiele osób o tym wie, aparat do tlenoterapii z maską CPAP jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Obecnie obowiązujące Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie reguluje zasady dotyczące zaopatrywania w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, a w tym maski CPAP.

Zgodnie z tymi regulacjami aparaty CPAP podlegają refundacji w wysokości 90% dla dorosłych i 100% dla dzieci. Można je otrzymać raz na 5 lat do kwoty limitu ustalonego przez NFZ w wysokości 2100 złotych, co oznacza refundację w kwocie 1890 złotych w przypadku osoby dorosłej.

Także sama maska CPAP również podlega refundacji w wysokości 90% dla dorosłych i 100% dla dzieci. Można ją otrzymać raz na 6 miesięcy do limitu w wysokości 200 złotych, co oznacza refundację w kwocie 180 złotych w przypadku osoby dorosłej.

Od 2023 roku zlecenia na aparaty z maską CPAP wydaje się w formie elektronicznej. Wydawać mogą je lekarze zajmujący się chorobami płuc, a w tym przede wszystkim pulmonolog (ftyzjatra). Uprawnienia do ich wydawania ma także każdy specjalista chorób wewnętrznych, laryngolog i neurolog.

Celem realizacji elektronicznego zlecenia wystarczy udać się do dowolnego sklepu medycznego lub dokonać zakupów przez internet. W obu przypadkach wystarczy posiadać przy sobie numer PESEL oraz UNIZ (numer zlecenia), są one bowiem automatycznie zatwierdzane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i ważne aż przez 12 miesięcy od dnia wystawienia.
Poduszka dla osób z maską CPAP, aparaty tlenowe, POChP, choroby płuc, bezdech

Jaka poduszka przy stosowaniu CPAP będzie najlepsza?

Na polskim rynku brak jest wielu poduszek na bezdech senny, a w tym również poduszek ortopedycznych, które mogą być stosowane wraz z maskami CPAP. Najbardziej funkcjonalną poduszką dla osób używających maski CPAP pozostaje od lat poduszka ortopedyczna CPAP od Dr Sapporo.

Została ona zaprojektowana specjalnie z myślą o osobach, które używają aparatów z maskami CPAP. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i korzystaniu z pomocy specjalistów, ten model poduszki pozwala na optymalne przyleganie maski CPAP do twarzy w trakcie snu. Ogranicza w ten sposób ryzyko przecieków, które prowadzą do nieprzyjemnych dolegliwości, jak choćby przesuszania oczu.

Wykonanie poduszki dla osób stosujących maskę CPAP z pozyskiwanej pneumatycznie pianki termoelastycznej zapewnia najwyższy komfort snu. Pozwala także na dopasowanie się poduszki do ciała, co redukuje dolegliwości kręgosłupa oraz zmniejsza ewentualne ślady na skórze twarzy. Natomiast zastosowanie poszewki na poduszkę z siatką 3D zwiększa jej cyrkulację powietrza i pozwala na odprowadzanie wilgoci do zewnątrz.

Wyrób medyczny klasy pierwszej, jakim jest poduszka ortopedyczna CPAP, spełnia polskie i unijne normy jakościowe. Nadaje się ona do wszystkich rodzajów masek CPAP, dzięki czemu stanowi doskonałe i uniwersalne rozwiązanie. Jednocześnie istnieje możliwość regulowania jej wysokości, czemu służy dołączana do zestawu dodatkowa warstwa pianki termoelastycznej.
Maska CPAP, aparat na bezdech senny, poduszka do spania w masce, tlenoterapia, chrapanie

FAQ: Aparat z maską CPAP

Jak wybrać odpowiedni rozmiar maski CPAP?

Wybór odpowiedniego rozmiaru maski CPAP jest bardzo ważny, aby zapewnić wygodne i skuteczne leczenie. Zazwyczaj producenci oferują różne rozmiary maski, które można dopasować do twarzy pacjenta. Istnieją również maski posiadające możliwość regulacji rozmiaru. Przed zakupem maski warto zasięgnąć porady specjalisty, który pomoże dobrać odpowiedni rozmiar.

Czy każdy może korzystać z maski CPAP?

Maska CPAP jest zalecana dla osób z obturacyjnym bezdechem sennym, jednak nie jest odpowiednia dla każdego pacjenta. Osoby z niektórymi schorzeniami układu oddechowego lub z innymi przeciwwskazaniami powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania maski CPAP.

Jak często należy wymieniać maskę CPAP?

Producenci zazwyczaj zalecają wymianę maski CPAP co najmniej raz na rok. Niekiedy jest to raz na pół roku. Jednak czas ten może być skrócony, jeśli maska ulegnie uszkodzeniu lub będzie już nieskuteczna w zapewnieniu odpowiedniego natlenienia. Ważne jest również regularne czyszczenie i konserwacja maski, aby zapewnić jej długi czas użytkowania.

Czy maska CPAP może powodować skutki uboczne?

Stosowanie maski CPAP jest bezpieczne i skuteczne w leczeniu bezdechu sennego, ale w niektórych przypadkach może powodować ona skutki uboczne. Należą do nich przede wszystkim: suchość w jamie ustnej, bóle głowy oraz ucisk w okolicy nosa lub twarzy. Skutki uboczne zazwyczaj są łagodne i mogą zostać złagodzone przez lepsze dopasowanie maski lub leczenie objawowe.

Czy maska CPAP jest refundowana przez NFZ?

Tak, maska CPAP jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dla dorosłych pacjentów refundacja wynosi 90%, a dla dzieci 100%. Pacjenci po 18 roku życia płacą więc jedynie część jej ceny. Limit refundacji na aparat CPAP dla osoby dorosłej wynosi 1890 złotych, zaś na maskę 180 złotych. Dzieci mogą otrzymać refundację odpowiednio w kwocie 2100 złotych i 200 złotych.

Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu:
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Telefon (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza
30 maja 2024
Aparat z maską CPAP to najbardziej skuteczne urządzenie medyczne stosowane w leczeniu bezdechu sennego. Sprawdź, który sprawdzi się u Ciebie!
25 maja 2024
W wieku dwóch lat większość dzieci spędza więcej czasu na spaniu niż na jawie.
15 maja 2024
Bezsenność dotyka coraz większą liczbę ludzi. Zasada 3C pozwala z nią skutecznie walczyć. Sprawdź, co zrobić, aby mieć zdrowy sen!