0

Jak dobrać poduszkę ortopedyczną do swoich potrzeb?

5 maja 2024
Poduszka ortopedyczna, ból kręgosłupa, zwyrodnienie kręgosłupa, lordoza, kifoza, ergonomia snu
W dzisiejszych czasach poduszka ortopedyczna jest już symbolem pokłosia naszych nawyków życiowych oraz pracy. Praca przy biurku oraz siedzący tryb życia często prowadzi do uszkodzeń kręgosłupa, zwłaszcza odcinka szyjnego, którego ból dotyka coraz młodsze osoby. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że jej potrzebuje, lecz nie wie jak dobrać poduszkę ortopedyczną do swoich potrzeb.

Nieprawidłowo dobrane poduszki ortopedyczne i materace mogą prowadzić do spłaszczenia wypłaszczenia naturalnych krzywizn kręgosłupa, a także do wystąpienia dyskopatii oraz wielu innych dolegliwości. Niewłaściwie dobrane poduszki ortopedyczne mogą również powodować ogólne złe samopoczucie, trudności w budzeniu się i wstawaniu z łóżka, a także prowadzić do stanów zapalnych, urazów i zwyrodnień kręgosłupa.
Poduszki ortopedyczne, bóle kręgosłupa, dyskopatia, lordoza, kifoza, higiena snu

Rola poduszki ortopedycznej - kształty i metody

Poduszka ortopedyczna ma za zadanie zapewnić odpowiednie podparcie głowy i szyi, co pozwala na utrzymanie fizjologicznego kształtu kręgosłupa podczas snu. Dzięki temu zmniejsza obciążenie kręgosłupa i reguluje napięcie mięśni, więzadeł i ścięgien, co umożliwia prawidłowe działanie rdzenia kręgowego.
 

Właściwie dobrana poduszka ortopedyczna może pomóc w zapobieganiu lub łagodzeniu bólu kręgosłupa oraz innych dolegliwości związanych ze snem. To zaś wpływa na jego jakość, zwiększając higienę snu. Dlatego też wybór odpowiedniego rodzaju i kształtu poduszki ortopedycznej jest istotny

Produkcja poduszek odlewanych w formach zapewnia ich dopasowanie do ciała człowieka, jednakże powszechną praktyką jest wycinanie poduszek, co w wielu przypadkach wpływa na pogorszenie jakości snu i może powodować poważne dolegliwości. Chociaż odlewanie poduszek ortopedycznych w formach pozwala na stworzenie produktu idealnie dopasowanego do ciała.

Wiele firm decyduje się na wycinanie ich z gotowej materiału ze względu na niższe koszty produkcji oraz łatwiejsze projektowanie. Niestety, większość wycinanych poduszek nie zapewnia optymalnego kształtu dla użytkownika i mogą prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak osłabienie mięśni stożka rotatorów i przykurcz mięśni piersiowych.

Poduszka ortopedyczna, pianka z pamięcią, memory foam, rodzaje poduszek

Memory foam - chemiczna czy pneumatyczna

Poduszki ortopedyczne są coraz bardziej popularne wśród osób cierpiących na dolegliwości kręgosłupa, szyi lub barków. W celu uzyskania najlepszych efektów, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonana jest poduszka. Te wykonane z pianki termoelastycznej są dobrym wyborem, ale warto wiedzieć, że i one się między sobą różnią.
 

Stosowana w produkcji poduszek pianka termoelastyczna może być wyprodukowana w dwóch technologiach: chemicznej i pneumatycznej. W przypadku tej drugiej, proces produkcji odbywa się w kontrolowanych warunkach, co umożliwia uzyskanie bardziej jednorodnej struktury i właściwości materiału. Dlatego też poduszki ortopedyczne wykonane z pneumatycznej memory foam są lepsze niż te wykonane z pianki chemicznej.
 

Pneumatyczna pianka termoelastyczna charakteryzuje się większą elastycznością, co pozwala na lepsze dopasowanie do kształtu ciała i zapewnia większy komfort. Ponadto, materiał ten jest bardziej odporny na odkształcenia i uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu poduszka zachowa swój kształt przez dłuższy czas.
 

Poduszki ortopedyczne z pianki memory wytwarzanej metodą pneumatyczną są również bardziej higieniczne i bezpieczne dla alergików, dzięki właściwościom antyalergicznym i antybakteryjnym. Poza tym materiał ten jest bardziej ekologiczny i przyjazny dla środowiska od pianki wytwarzanej metodą chemiczną.

Poduszka memory, ból karku, migrena, kifoza, lordoza, zwyrodnienie kręgosłupa

Poduszka ortopedyczna dla osoby śpiącej na boku

Pierwszym krokiem w doborze odpowiedniej poduszki ortopedycznej dla osoby śpiącej na boku jest zwrócenie uwagi na jej twardość. Poduszka powinna być wystarczająco twarda, aby utrzymać szyję i kręgosłup w jednej linii, ale jednocześnie elastyczna, aby zapewnić komfort i dopasowanie do kształtu ciała.

Dlatego najlepszym wyborem są poduszki ortopedyczne wykonane z pianki poliuretanowej, która zapewnia odpowiednie wsparcie dla szyi i kręgosłupa oraz dopasowanie do ciała. W wielu przypadkach sprawdza się pianka wyskoelastyczna, jednak dla większości z nas doskonała jest też pianka termoelastyczna wykonana w technologii pneumatycznej.
 

Kolejnym ważnym czynnikiem jest wysokość poduszki. Dla osób śpiących na boku, wysokość poduszki powinna być dostosowana do szerokości barków. Powinna być wystarczająco wysoka, aby zapewnić równomierne rozłożenie wagi głowy, ale jednocześnie nie zbyt wysoka, aby nie przeszkadzać w oddychaniu. Optymalna wysokość poduszki to od 10 centymetrów do 15 centymetrów, zależnie od budowy ciała.
 

Ostatnim czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę, jest kształt poduszki. Dla osób śpiących na boku najlepszym wyborem są poduszki ortopedyczne z profilem szyjnym lub profilem szyjno-piersiowym, które zapewniają dodatkowe wsparcie i pozwalają utrzymać szyję w jednej linii z kręgosłupem. Warto również wybierać modele z pokryciem antyalergicznym i łatwymi do utrzymania w czystości, aby uniknąć problemów z alergiami i chorobami skóry.

Poduszka do spania na boku, poduszki ortopedyczne, ból kręgosłupa, siedzący tryb pracy, higiena snu

Poduszka ortopedyczna dla osoby śpiącej na plecach

Ta pozycja do spania jest specyficzna, ponieważ z jednej strony usuwa problemy z uciskiem narządów wewnętrznych i zmniejsza objawy zgagi. Przy użyciu odpowiedniego materaca umożliwia także zachowanie neutralnej i naturalnej pozycji kręgosłupa. Z drugiej strony jednak, blokuje zatoki, co prowadzi do chrapania i zwiększa ryzyko bezdechu sennego.
 

Spanie na plecach może również prowadzić do zwiększonego obciążenia odcinka lędźwiowego i karku kręgosłupa. Wynika to z punktów kumulacji wagi, które są wywierane w tej pozycji. Ponadto na rynku polskim trudno znaleźć odpowiednią poduszkę ortopedyczną, która może pomóc w podparciu odcinka szyjnego kręgosłupa, gdy śpimy na plecach.

Większość dostępnych poduszek ortopedycznych jest przeznaczona tylko do spania na boku, a te, które są dostępne dla spania na plecach, są zazwyczaj zbyt wysokie i nie posiadają odpowiedniego wyprofilowania dla ramion.
 

Poduszka ortopedyczna do spania na plecach powinna być niższa niż do spania na boku, aby zapewnić odpowiednie podparcie szyi i kręgosłupa. W przypadku spania na plecach należy wybierać poduszki o mniejszej grubości, aby uniknąć zwiększonego nacisku na odcinek lędźwiowy kręgosłupa oraz kark.

Ważne jest również, aby wybierać poduszki z odpowiednim wyprofilowaniem na ramiona, co zapobiega napięciu mięśni szyi oraz ramion. Warto też wybrać poduszkę z wyprofilowaniem na szyję. Poduszki z wyprofilowaniem na szyję zapewniają optymalne podparcie szyi i pomagają utrzymać kręgosłup w naturalnej pozycji.

Poduszka do spania na plecach, poduszki ortopedyczne, ból kręgosłupa, siedzący tryb pracy, higiena snu
Cechy dobrej poduszki ortopedycznej
Poduszka ortopedyczna powinna być wykonana zatem przede wszystkim z odpowiedniego materiału, który zapewni odpowiednią elastyczność i cyrkulację powietrza. Pianka z pamięcią kształtu wykonana w technologii pneumatycznej może być dobrym wyborem, ponieważ dostosowuje się do kształtu ciała. W wielu przypadkach wskazuje się także poduszki ortopedyczne z pianki wysokoelastycznej.

Bardzo ważne jest również, aby wybierać poduszki ortopedyczne, które posiadają możliwe do prania poszewki, a ich rdzeń jest łatwy w czyszczeniu. Dzięki temu łatwiej utrzymać higienę snu i uniknąć kontaktu ze szkodliwymi bakteriami, wirusami czy alergenami.

Projekt kształtu danej poduszki ortopedycznej powinien opierać się o rzetelną wiedzę i być dobrze przemyślany. Nie warto jest korzystać z wyrobów, które stworzono w oparciu o nieaktualne dane lub jak najmniejszym kosztem. Te bowiem najczęściej nie pomogą w profilaktyce, leczeniu czy rehabilitacji dolegliwości kręgosłupa, ale mogą je jeszcze bardziej nasilać.

W celu dobrania odpowiedniego produktu dla siebie zachęcamy do korzystania z naszego inteligentnego narzędzia do wyboru poduszki ortopedycznej. Pozwala ono na dobranie wyrobu zgodnego ze swoim stanem zdrowia, preferencjami czy budową ciała.
Poduszki ortopedyczne, Dr Sapporo, Onsen, polski producent, sklep z pościelą, poszewki do poduszek

FAQ: Jak dobrać poduszkę ortopedyczną do swoich potrzeb?

Jakie są zalety spania na poduszce ortopedycznej?

Spanie na poduszce ortopedycznej może przynieść wiele korzyści dla zdrowia, takich jak zmniejszenie bólu szyi, karku i pleców, poprawa krążenia krwi oraz zapobieganie zgrzytaniu zębów (bruksizmowi). Poduszki ortopedyczne zapewniają także odpowiednie podparcie dla kręgosłupa i pomagają utrzymać neutralną pozycję ciała podczas snu.

Jak wybrać odpowiednią wysokość poduszki ortopedycznej dla siebie?

Aby wybrać odpowiednią wysokość poduszki ortopedycznej, należy wziąć pod uwagę indywidualne preferencje i styl snu, a także rozmiar ciała i budowę anatomiczną. Dla osób, które śpią na plecach, odpowiednia wysokość to około 3-5 centymetrów, a dla osób śpiących na boku jest to około 10-13 centymetrów. Do spania na brzuchu nie stosuje się żadnych poduszek lub poduszki bardzo niskie, które nie przełożą się na nadmierną retrakcję i rotację odcinka szyjnego kręgosłupa.

Czy poduszki ortopedyczne są odpowiednie dla wszystkich pozycji do spania?

Nie, poduszki ortopedyczne nie są odpowiednie dla wszystkich pozycji do spania. Na przykład, poduszki ortopedyczne dla osób, które śpią na boku, różnią się od tych dla osób, które śpią na plecach. Osoby, które śpią na brzuchu, powinny unikać poduszek ortopedycznych, ponieważ mogą one prowadzić do bólu kręgosłupa i szyi. Istnieje bardzo niewiele rodzajów poduszek, które nadają się do spania zarówno na plecach, jak i na boku.

Jakie są różnice między poduszką ortopedyczną a zwykłą poduszką?

Główną różnicą między poduszką ortopedyczną a zwykłą poduszką jest to, że poduszki ortopedyczne są zaprojektowane, aby zapewnić odpowiednie podparcie dla szyi i kręgosłupa podczas snu. Poduszki ortopedyczne są zazwyczaj wykonane z materiałów, takich jak memory foam lub pianka wysokoelastyczna. Ich kształt i konstrukcja są specjalnie dostosowane do różnych stylów snu.

Czy poduszka ortopedyczna pomaga w leczeniu bólu kręgosłupa?

Tak, poduszka ortopedyczna może pomóc w leczeniu bólu kręgosłupa przez zapewnienie odpowiedniego podparcia dla szyi i kręgosłupa podczas snu. Poduszki ortopedyczne mogą również pomóc w zapobieganiu bólowi kręgosłupa, na co wpływa utrzymywanie właściwej pozycji ciała podczas snu. Ważne jest jednak, aby wybrać odpowiednią wysokość poduszki ortopedycznej i dopasować ją do własnych preferencji, a przede wszystkim do budowy ciała i pozycji do spania.

Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu:
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Telefon (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza
30 maja 2024
Aparat z maską CPAP to najbardziej skuteczne urządzenie medyczne stosowane w leczeniu bezdechu sennego. Sprawdź, który sprawdzi się u Ciebie!
25 maja 2024
W wieku dwóch lat większość dzieci spędza więcej czasu na spaniu niż na jawie.
20 maja 2024
Dowiedz się, jakie korzyści przynosi stosowanie maski CPAP w leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego, a także jaki aparat CPAP będzie dla Ciebie najlepszy.