0

5 sprawdzonych sposobów na zwiększenie higieny snu

5 marca 2024
higiena snu, sposoby na dobry sen

National Sleep Foundation utworzyła listę przykładowych ciekawostek o śnie. Podziel się tą wiedzą z każdym, kogo znasz!

  1. Człowiek jest jedynym ssakiem, który z własnej woli potrafi opóźnić sen.
  2. W miarę zwiększania wysokości, na jakiej znajduje się ludzkie ciało rosną zakłócenia snu. Zasadniczo, zaburzenia snu stają się duże przy wysokościach 13.200 stóp lub więcej. Uważa się, że zakłócenie snu na takiej wysokości spowodowane jest przez obniżone poziomy tlenowe i towarzyszące im zmiany w oddychaniu. Większość ludzi przystosowuje się do nowych wysokości w ciągu około dwóch, trzech tygodni.
  3. Co do zasady, regularna aktywność fizyczna ułatwia zaśnięcie i przyczynia się do mocniejszego snu. Jednakże, ćwiczenia wykonywane sporadycznie albo bezpośrednio przed pójściem spać uczynią zasypianie trudniejszym.
  4. Rozwiedzeni, wdowy/wdowcy oraz ludzie żyjący w separacji cierpią częściej z powodu bezsenności.
  5. Sześciu na dziesięciu specjalistów służby zdrowia wyraża zdanie, że mają oni czas na dyskutowanie ze swoimi pacjentami o bezsenności podczas regularnych wizyt (te dane nie pochodzą z Polski).
  6. Więcej niż osiem z dziesięciu respondentów przeprowadzonej sondy uważa, że ludzie często nadużywają leków nasennych.
  7. Kofeina, mająca wpływ na sen jest najpopularniejszą używką na świecie. Na całym świecie ludzie spożywają kofeinę codziennie w kawie, herbacie, kakao, czekoladzie, napojach energetycznych oraz lekach.
  8. Na ogół zdrowa osoba dorosła potrzebuje od 7 do 9 godzin snu podczas nocy Jednakże, są osoby, które mogą funkcjonować bez uczucia senności w ciągu dnia już po zaledwie 6-godzinnym śnie. Inni nie mogą normalnie funkcjonować jeśli nie przespały 10 godzin.
  9. Podczas jednego dnia człowiek czuje się naturalnie zmęczony w dwóch porach doby: o 2:00 w nocy i o 2:00 po południu. Ten spadek czujności odpowiada za głęboki sen w nocy oraz za chęć na poobiednią drzemkę.
  10. Sen został uznany za tak samo ważny dla zdrowia jak dieta i aktywność fizyczna.
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu:
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Telefon (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza
30 maja 2024
Aparat z maską CPAP to najbardziej skuteczne urządzenie medyczne stosowane w leczeniu bezdechu sennego. Sprawdź, który sprawdzi się u Ciebie!
25 maja 2024
W wieku dwóch lat większość dzieci spędza więcej czasu na spaniu niż na jawie.
20 maja 2024
Dowiedz się, jakie korzyści przynosi stosowanie maski CPAP w leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego, a także jaki aparat CPAP będzie dla Ciebie najlepszy.