0

Chrapanie to problem, który można rozwiązać!

25 kwietnia 2024
chrapanko kopia

Jeśli trafiłaś na tę stronę, to wiedz, że doskonale Cię rozumiemy i że Twój problem może zostać rozwiązany. Poniżej znajdziesz obszerny tekst dotyczący problemu, jakim jest chrapanie oraz sposoby na jego rozwiązanie. Zapraszamy do lektury.

 

Czym jest chrapanie?

Podczas snu dochodzi do zwiotczenia mięśni gardła, w tym podniebienia miękkiego, a przepływające w trakcie oddychania powietrze, wprawia je w drgania. Leżenie na plecach dodatkowo wzmaga ten stan. Język opada wówczas ku tyłowi, usta się otwierają i następuje zwężenie kanału nosogardła i gardła. Przepływające powietrze wprawia miękkie części gardła w drgania, powodując pojawienie się charakterystycznego dźwięku chrapania.

 

A teraz trochę statystyki ? mało kto wie, że na świecie chrapie około 10% ludzi! Zdecydowanie częściej chrapią mężczyźni. Chrapanie częściej pojawia się u osób w średnim wieku i starszych.

Ten, kto nigdy nie miał ?przyjemności? spania obok osoby, która mocno chrapie może bagatelizować problem. Te z Was, które mają chrapiących mężów doskonale zdają sobie sprawę, że problem jest i to duży. Dźwięk wydawany podczas chrapania może mieć głośność prawie stu decybeli. Dla porównania, dźwięk na tym poziomie emituje motocykl! Spanie obok tak silnego źródła dźwięku zaburza nasz własny sen ? naukowcy obliczyli, że śpiąc blisko osoby chrapiącej możemy stracić nawet 1/8 naszego własnego, cennego snu. Cóż więc robić?

Jak spać, żeby nie chrapać?

Najczęściej i najgłośniej chrapiemy podczas leżenia na plecach. To właśnie ta pozycja sprzyja nasileniu objawów chrapania. Co więc, drogie Panie robimy w nocy, gdy nasz mąż chrapie? Przebudzamy go, aby przewrócił się na bok. To prawda, ułożenie ciała na boku sprzyja zmniejszeniu lub nawet zniesieniu chrapania. W tej pozycji język i nagłośnia nie dotykają tylnej ściany gardła i przepływ powietrza do płuc nie jest utrudniony.
 

Jakie są przyczyny chrapania?

Pamiętajmy, że chrapanie to jedynie objaw, a nie konkretna choroba. Przyczyna chrapania, czyli to, co tak naprawdę powoduje, że chrapiemy, powinna być zdiagnozowana. Do przyczyn chrapania zalicza się na przykład krzywą przegrodę nosową, powiększone migdałki czy otyłość. Wizyta lekarska może pomóc w zdiagnozowaniu przyczyny chrapania oraz w zaplanowaniu metod leczenia. 

Czy chrapanie jest szkodliwe?

Czy chrapanie to zawsze bezdech senny?

Chrapanie nie zawsze musi od razu oznaczać bezdech senny. 

Jeśli u danej osoby występuje bezdech senny najczęściej lekarz próbuje wykryć jego przyczynę i ją usunąć (na przykład zoperować krzywą przegrodę nosa). Nie zawsze jednak usunięcie przyczyny jest możliwe. Bardzo często osobom, które doświadczają nocnego bezdechu sennego proponuje się maski tlenowe, tak zwane maski CPAP. Nazwa pochodzi od angielskiego Continuous Positive Airway Pressure , co oznacza stałe dodatnie ciśnienie dróg oddechowych. Urządzenie jest niewielkie, może być wykorzystywane w domu Pacjenta. Na noc na nos lub nos i usta zakładana jest specjalna maska, która przez cały okres snu doprowadza do organizmu powietrze pod odpowiednim ciśnieniem. Gdyby wydarzył się incydent bezdechowy maska i tak dostarczy potrzebny człowiekowi tlen, przez co nie dojdzie do niedotlenienia.

Na rynku obecnych jest wielu producentów masek do CPAP w różnych przedziałach cenowych. Dobrze, aby do maski dobrać odpowiednią poduszkę, która zapewni wygodę podczas snu.

FAQ: Chrapanie

Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu:
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Telefon (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza
30 maja 2024
Aparat z maską CPAP to najbardziej skuteczne urządzenie medyczne stosowane w leczeniu bezdechu sennego. Sprawdź, który sprawdzi się u Ciebie!
25 maja 2024
W wieku dwóch lat większość dzieci spędza więcej czasu na spaniu niż na jawie.
20 maja 2024
Dowiedz się, jakie korzyści przynosi stosowanie maski CPAP w leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego, a także jaki aparat CPAP będzie dla Ciebie najlepszy.