Podczas snu dochodzi do zwiotczenia mięśni gardła, w tym podniebienia miękkiego, a przepływające w trakcie oddychania powietrze, wprawia je w drgania. Leżenie na plecach dodatkowo wzmaga ten stan. Język opada wówczas ku tyłowi, usta się otwierają i następuje zwężenie kanału nosogardła i gardła. Przepływające powietrze wprawia miękkie części gardła w drgania, powodując pojawienie się charakterystycznego dźwięku chrapania.
A teraz trochę statystyki ? mało kto wie, że na świecie chrapie około 10% ludzi! Zdecydowanie częściej chrapią mężczyźni. Chrapanie częściej pojawia się u osób w średnim wieku i starszych.
Ten, kto nigdy nie miał ?przyjemności? spania obok osoby, która mocno chrapie może bagatelizować problem. Te z Was, które mają chrapiących mężów doskonale zdają sobie sprawę, że problem jest i to duży. Dźwięk wydawany podczas chrapania może mieć głośność prawie stu decybeli. Dla porównania, dźwięk na tym poziomie emituje motocykl! Spanie obok tak silnego źródła dźwięku zaburza nasz własny sen ? naukowcy obliczyli, że śpiąc blisko osoby chrapiącej możemy stracić nawet 1/8 naszego własnego, cennego snu. Cóż więc robić?