Jak pokazuje doświadczenie, dla wielu osób haluksy nie są problematyczne tylko ze względów medycznych, ale i kosmetycznych. Haluksy bywają bardzo bolesne, a przez to utrudniają chodzenie, ale również stanowią przeszkodę w dobraniu obuwia. Poza tym haluksy częściej występują u kobiet, a u mężczyzn jedynie sporadycznie. Najczęściej mają one podłoże genetyczne, nie będąc wcale wynikiem trybu życia. Wbrew obiegowej opinii, noszenie butów na wysokim obcasie ma niewielki lub żaden wpływ na ich powstawanie.
Haluks zwie się także paluchem koślawym. Jest to poważna dysfunkcja, która polega przede wszystkim na bocznym odchyleniu palucha w stawie śródstopno-paliczkowym w kierunku pozostałych palców stopy, a jednocześnie na szpotawym ustawieniu pierwszej kości śródstopia, co czyni to schorzenie złożonym. Obok tego haluksy cechują się rotacją tej kości w sposób uniemożliwiający pracę stopy w fizjologicznym ustawieniu.
Grafika po lewej stronie przedstawia stopę bez haluksa, a z kolei jej prawa strona przedstawia stopę z haluksem, zgodnie z opisem:
- HVA (Hallux Valgus Angle) to kąt koślawości palucha.
- IMA (Intermetatarsal Angle) to kąt ułożenia stawu śródstopno-paliczkowego.